Ελλάδα

07/07/2024 - 22:45

Παρίσι ερχόμαστε! H Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες για πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια.

Η Εθνική ομάδα επικράτησε της Κροατίας στον μεγάλο τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά 2024 του ΣΕΦ με 80-69 και πήρε το χρυσό εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε με 80-69 την Κροατία στον μεγάλο τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά του Πειραιά και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες για πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια.

Αποστολή εξετελέσθη! Η Εθνική Ομάδα μπάσκετ πέτυχε τον βασικό της στόχο για το φετινό καλοκαίρι και επιστρέφει στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση του πλανήτη.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στη δύναμη στις πρώτες φάσεις, με τους ψηλούς να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτές. Ο Παπαγιάννης πέτυχε τους πρώτους πόντους της Ελλάδας στο 5-5 μετά από δυόμιση λεπτά. Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση ο Αντετοκούνμπο, με τον Καλάθη, οδηγώντας την Εθνική στο πρώτο της +3 (12-9, 5′). Οι Κροάτες απάντησαν με ένα επί μέρους 6-3 πετυχαίνοντας κυρίως βολές που τους έδιναν οι διαιτητές. Μάλιστα ο Σάριτς τους έφερε στο +4 (18-14) με τρίποντο, πριν ο Παπαγιάννης τον… πληρώσει με το ίδιο ακριβώς νόμισμα. Ο σέντερ της Μονακό συνέχισε να… πληγώνει την αντίπαλη άμυνα, παίρνοντας ότι του έδινε είτε από το ζωγραφιστό είτε από το τρίποντο. Στα 57″ πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Λαρεντζάκης πέτυχε ένα σπουδαίο τρίποντο με φάουλ για το 22-20, με της “Χρβάτσκα” να επιστρέφει στον πάγκο της στην ισοπαλία (22-22), χάρη σε δύο νέες βολές.

Ο ρυθμός της δεύτερης περιόδου ήταν αισθητά χαμηλότερος, όμως ο Γιάννης ξεκίνησε με πέντε προσωπικούς πόντους για το νέο +3 (27-24, 12′). Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους παίκτες του Σέζαρ να διατηρούνται κοντά πρωτίστως χάρη στις πολλές βολές που εκτελούσαν (29-29, 14′). Αυτό άλλαξε όταν οι Παπαγιάννης και Τολιόπουλος πέτυχαν δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 35-29 (15′). Οι Κροάτες πήραν ανάσα από ένα “τετράποντο” του Ντρέζνιακ, όμως ο Παπαγιάννης… πετούσε φωτιές έξω από τα 6.75μ., κάνοντας το 40-33 (17′) με το τέταρτό του τρίποντο. Οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν νέο 6-0 για να φέρουν ξανά το ματς στον πόντο (40-39, 18′). Η “Επίσημη Αγαπημένη” βρήκε πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό και πήγε στα αποδυτήρια ούσα στο +6 (45-39).

Με άμυνα-γρανίτη η Ελλάδα… πέταξε για Παρίσι

Οι παίκτες του Σπανούλη ξεκίνησαν με… φόρα το δεύτερο μέρος και βρήκε δύο σουτ από τους Γουόκαπ και Καλάθη για το +9 (50-41, 21′). Η “γαλανόλευκη” επιχείρησε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό, κάτι που έως εκείνο το σημείο δεν είχε καταφέρει. Οι Κροάτες όμως δεν το επέτρεπαν, ενώ ένα ακόμα τρίποντο του Μ. Ντρέζνιακ κατέβασε τη διαφορά στους τέσσερις (52-48, 25′). Ο Καλάθης έβαλε οκτώ συνεχόμενους για να επιβεβαιώσει την πρωτοπορία της Εθνικής (60-50, 26′). Ο “Nick the quick” συνέχισε βγάζοντας… ασίστ από το καπέλο του, με την Ελλάδα να φτάνει στο +14, δώδεκα λεπτά πριν το φινάλε. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να κρατάει την τύχη στα χέρια του, χάρη στο υπέρ του 66-53.

Οι πρώτες επιθέσεις του τελευταίο δεκαλέπτου ήταν κακές, με καμία ομάδα να μην μπορεί να σκοράρει με ευκολία. Η επιστροφή του Καλάθη στο παρκέ άλλαξε την εικόνα για την Εθνική, που ανέβηκε μία ταχύτητα και στις δύο πλευρές του παρκέ (68-55, 34′). Η Κροατία έδειξε… σημάδια ζωής με ένα τρίποντο του Σάριτς που μείωσε σε 70-60, τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος, πριν ο Γιάννης απαντήσει με σουτ μέσης απόστασης (72-60, 36′). Έπειτα τη σκυτάλη πήρε ο Παπαγιάννης με ένα μεγάλο σουτ από τη γωνία, σηκώνοντας στο πόδι το ΣΕΦ με το 75-62 (37’31”). Οι παίκτες του Σπανούλη διατήρησαν την ψυχραιμία τους στο τελευταίο δίλεπτο, ήταν εύστοχοι όπου χρειάστηκε και καθάρισαν το ματς, το οποίο εν τέλει κέρδισαν με 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80