Το βράδυ της Παρασκευής, 2 Αυγούστου 2024, τα Σαντούρια και τα Μπουζούκια του Αναγνωστηρίου Αγιάσου βρέθηκαν στη Φίλια, σε εκδήλωση που διοργάνωσε ο Σύλλογος Φιλιανών Αθήνας. Στην ασφυκτικά γεμάτη πλατεία του όμορφου χωριού και κάτω από τον αγέρωχο πλάτανο τα παιδιά του Αναγνωστηρίου έπαιξαν παραδοσιακά της Μικρασίας και της Λέσβου και χόρεψε το χορευτικό της Άγρας (υπεύθυνη η Ρένα Γρηγορίου).
Την εκδήλωση παρακολούθησαν πολλά μέλη του Δ.Σ της ΟΛΣΑ και ο γνωστός Λέσβιος επιχειρηματίας και χορηγός πολλών συντοπίτικων περιοδικών, Γιάννης Ψαραδέλλης.
Το Δ.Σ του Αναγνωστηρίου ευχαριστεί θερμά τον κ. Γιώργο Καλφαγιάννη για τα κεράσματα στα παιδιά και στο δάσκαλο των μουσικών μας τμημάτων.