Την Κυριακή, 28 Ιουλίου, στις 9μμ, στον αύλειο χώρο της Εκκλησίας της Αγιάσου, πάνω από 200 φίλοι των Σαντουριών του Αναγνωστηρίου από την Αγιάσο αλλά και από τη Μυτιλήνη και από χωριά του νησιού μας απόλαυσαν μια πολύ ωραία μουσική βραδιά, σε ένα πολύ όμορφο χώρο, ενταγμένη στο Μουσικό Φεστιβάλ του Δήμου Μυτιλήνης.
Χαιρετισμό απεύθυναν, επίσης, ο Αντιδήμαρχος Αγιάσου Λευτέρης Κοτσώνης και ο Παναγιώτης Σκορδάς εκ μέρους του Αναγνωστηρίου.
Τη συναυλία παρακολούθησαν μεταξύ άλλων οι δύο ιερείς του Ιερού Προσκυνήματος, πατήρ Νεκτάριος και πατήρ Νικόλαος, ο Αντιδήμαρχος Οικονομικών Παναγιώτης Καρέκος, ο Αντιδήμαρχος Τουρισμού Νίκος Γιαννάκας, ο Πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου Κώστας Ρούσσας, ο εκπρόσωπος της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου Μιχάλης Πολυπαθέλλης και ο Πρόεδρος του Φιλοπρόοδου συλλόγου Αγιασωτών Αθήνας Παναγιώτης Σταυρακέλλης.
Τα Σαντούρια παρουσίασαν ένα πρόγραμμα με παραδοσιακούς σκοπούς και τραγούδια και επιλεγμένα λαϊκά και ρεμπέτικα και καταχειροκροτήθηκαν.
Έπαιξαν σαντούρι οι:
Μιλτιάδης Λαλάς, Στέλιος Σκορδάς, Νίτσα Αργύρα, Κατερίνα Κοντή, Παναγιώτα Αργύρα, Άννα Κουδουνέλλη και Σοφία Σκορδά. Τραγούδησαν η Σοφία Σκορδά και η Κατερίνα Κοντή. Κιθάρα ο Κώστας Ζαφειρίου και κρουστό ο Παναγιώτης Σουσαμλής.
Επόμενη συναυλία των Σαντουριών την Παρασκευή, 2 Αυγούστου, στις 9μμ, στην πλατεία της Φίλιας σε εκδήλωση που διοργανώνουν ο Σύλλογος Φιλιανών Αθήνας και η Κοινότητα Φίλιας.