Την Παρασκευή, 19 Ιουλίου, στις 9μμ, στη Σκάλα Νέων Κυδωνιών, σε μια πολύ όμορφη βραδιά, με το φεγγάρι του Ιουλίου να δεσπόζει ψηλά στον ουρανό, κόσμος πολύς γέμισε ασφυκτικά την πλατεία κάτω από τον βράχο για να παρακολουθήσει τη μουσικοχορευτική εκδήλωση που είχε ετοιμάσει ο Εκπολιτιστικός, Εξωραϊστικός Σύλλογος Σκάλας Νέων Κυδωνιών «Νήσος Κύδωνας».
Ακολούθησε ομιλία με θέμα την περίθαλψη των προσφύγων του 1922 στη Λέσβο από τον Γιώργο Κατσούπη.
Αμέσως μετά ξεκίνησε το μουσικοχορευτικό πρόγραμμα με τα Σαντούρια και τα Μπουζούκια του Αναγνωστηρίου και τα χορευτικά της Αγιάσου (υπεύθυνος: Θύμιος Σαραντίδης) και των Νέων Κυδωνιών (υπεύθυνη: Ειρήνη Χατζέλλη). Τα δύο χορευτικά σήκωσαν και τον κόσμο με αποτέλεσμα να στηθεί ένα μεγάλο γλέντι με συρτούς και καρσιλαμάδες.
Η βραδιά έκλεισε με παραδοσιακά κεράσματα που ετοίμασαν οι γυναίκες του Συλλόγου.