Κάνοντας πράξη τη γνωστή ρήση του Τζον Κένεντι «μη ρωτάς τι έκανε η πατρίδα για σένα αλλά τι έκανες εσύ για την πατρίδα» οι Ανιχνευτές της Μυτιλήνης και του Πλωμαρίου (πρόσκοποι ηλικίας 15 έως 18 ετών) το περασμένο Σαββάτο 29 Οκτωβρίου επισκεύασαν και κυριολεκτικά ζωντάνεψαν την παιδική χαρά των λιγοστών παιδιών του Ασωμάτου. Ξεχορτάριασαν και καθάρισαν τον εγκαταλειμμένο χώρο, γυαλοχαρτάρισαν, έβαψαν και συντήρησαν με βερνίκια τα όργανα της παιδικής χαράς και τα παγκάκια.
Η τριήμερη δράση των Ανιχνευτών στον ορεινό Ασώματο όπου λειτουργεί το «Εκπαιδευτικό Περιβαλλοντικό Προσκοπικό Κέντρο Ασωμάτου» έδωσε την ευκαιρία στους νέους Ανιχνευτές να γνωρίζουν έναν παραδοσιακό ξυλογλύπτη, να επισκεφθούν το εκκλησιαστικό μουσείο του χωριού, να πάρουν μέρος σε ένα "εργαστήρι" εκμάθησης ταβλιού,και σε μια "σχολή" ζαχαροπλαστικής, να οργανώσουν μια κινηματογραφική βραδιά με την καλή ταινία «ο κύκλος των χαμένων ποιητών", ενώ οι μοναδικές παραφωνίες ήταν αυτές της βραδιάς καραόκε!
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
έως
έως