Την Λέσβο επισκέφθηκε η Υφυπουργός ΑΑΤ κ. Ολυμπία Τελιγιορίδου. Κατά την διάρκεια της επίσκεψης της, συναντήθηκε με γεωργικούς, κτηνοτροφικούς, αλιευτικούς φορείς και μίλησε σε ανοιχτή μαζική συγκέντρωση στην Καλλονή.
Ενημέρωσε πως το επόμενο διάστημα εγκρίνεται η πρόληψη μόνιμου κτηνιατρικού προσωπικού για την περιφέρεια του Βορείου Αιγαίου.
Η κ. Τελιγιορίδου συναντήθηκε με τους αλιευτικούς φορείς στην Σκάλα Καλλονής και συζήτησε μαζί τους θέματα πους τους απασχολούν.
Κατά την διάρκεια της περιοδείας της η Υφυπουργός επισκέφθηκε την Αγιάσο και ανακοίνωσε την ένταξη στο πρόγραμμα Leader έργων 3,5 εκατομυρίων ευρώ και μέσα σε αυτά είναι και η υλοποίηση της δέσμευσης του ΥΠΑΑΤ για ανοικοδόμηση του γκρεμισμένου θεάτρου στο Αναγνωστήριο της Αγιάσου.