Το ιστορικό στέλεχος της Αριστεράς παραβρέθηκε σε εκδήλωση στη Μυτιλήνη, όπου είπε χαρακτηριστικά: «Η Ιστορία μάς χτυπά την πόρτα: άλλοι δεν ακούν καν τον ήχο, κάποιοι είναι κουφόνοες, κάποιοι απλά κουφοί και άλλοι έκθαμβοι και έτοιμοι».
«Η Ιστορία μάς χτυπά την πόρτα: άλλοι δεν ακούν καν τον ήχο, κάποιοι είναι κουφόνοες, κάποιοι απλά κουφοί και άλλοι έκθαμβοι και έτοιμοι. Ιστορία, σου ανοίγουμε την πόρτα! Ήρθε η ώρα για την Ευρώπη των λαών, όχι για την Ευρώπη του χρήματος», επεσήμανε μεταξύ άλλων ο Μανώλης Γλέζος, αφού πρώτα μίλησε για τη ζωή του αγωνιστή στην εκδήλωση που διοργάνωσε η περιφερειακή παράταξη «Βόρειο Αιγαίο – Γόνιμη Γραμμή» και ο ραδιοφωνικός σταθμός «στο Κόκκινο» το βράδυ της Τετάρτης στη Μυτιλήνη. στην αίθουσα Γενικής Γραμματείας και Νησιωτικής Πολιτικής.
Χαιρετισμό απηύθυναν ο υποψήφιος δήμαρχος Λέσβου, Στράτος Γεωργούλας, επικεφαλής του «Άλλου Δρόμου» και η υποψήφια Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου, Αγλαΐα Κυρίτση. Μίλησαν ο συγγραφέας του βιβλίου και πρώην δήμαρχος Καισαριανής, Σπύρος Τζόκας, και ο υπεύθυνος των εκδόσεων «Εύμαρος», Πέτρος Κοκολύρης. Τη συζήτηση συντόνισε ο διευθυντής του ραδιοφωνικού σταθμού «Στο Κόκκινο», Κώστας Αρβανίτης. Μεταξύ άλλων παραβρέθηκαν στην εκδήλωση ο βουλευτής Λέσβου του ΣΥΡΙΖΑ, Γιάννης Ζερδελής, και ο υποψήφιος ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Γιάννης Μπουρνούς.
Ανθή Παζιάνου / Εφημερίδα των Συντακτών