07/04/2013 - 18:12

Καλλονή «θηρίο»... νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή!

Τεράστιας σημασία η εκτός έδρας νίκη που πέτυχε η ομάδα της Καλλονής στη Θεσσαλονίκη  κόντρα στον Ηρακλή. Με τη νίκη της πέρασε τον Ηρακλή στη Βαθμολογία και βαδίζει προς το "'όνειρο" της ανόδου...

Το "χρυσό"  γκολ πέτυχε ο Γιώργος Μανούσος

Οι κακές συνήθειες δεν κόβονται εύκολα και ο Ηρακλής το απέδειξε για ακόμα μία φορά. Η δική του κακή συνήθεια δεν είναι άλλη από τα... στραβοπατήματα στο Καυταντζόγλειο, με την Καλλονή να είναι αυτή τη φορά η ομάδα που έφυγε πανηγυρίζοντας από την έδρα του «Γηραιού». Οι Μυτιληνιοί πήραν σπουδαία νίκη με 1-0, μπήκαν στην 7άδα, προσπερνώντας μάλιστα τον Ηρακλή, και φυσικά διατήρησαν τις ελπίδες που έχουν ακόμα και για απευθείας άνοδο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν για ακόμα μία φορά ο Γιώργος Μανούσος, ο οποίος σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα και με την εμφάνισή του επιβεβαίωσε ότι διανύει περίοδο φόρμας.

Σε γενικές γραμμές, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι από τους Θεσσαλονικείς και θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ είχαν δώσει την πρωτοβουλία των κινήσεων στους γηπεδούχους, όμως αυτοί αδυνατούσαν να βγάλουν φάσεις. Έτσι, στο 33’, η Καλλονή πήρε το προβάδισμα, όταν από μπαλιά του Γάλα, ο Μανούσος (ΦΩΤΟ 2) πέρασε δύο αμυντικούς του Ηρακλή και πλάσαρε εύστοχα τον Χουάντερσον για το 0-1, σημειώνοντας το 10ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα.
Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 36’, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όμως ο Χουάντερσον απέκρουσε με υπερένταση το δυνατό σουτ του Λεοζίνιο, ενώ στο 39ο λεπτό, σε σέντρα του Κάντζι, ο Μανούσος δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Το πρώτο μέρος έκλεισε με ακόμα ένα σουτ του Λεοζίνιο που έφυγε πάνω από την εστία (42ο λεπτό) και τους οπαδούς του Ηρακλή να αποδοκιμάζουν έντονα τους παίκτες του Γιάννη Χατζηνικολάου.

Οι αποδοκιμασίες αυτές φαίνεται πως «ξύπνησαν» τους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη, αλλά είδαν την τύχη να... τους γυρνά την πλάτη. Μόλις στο 47ο λεπτό, το σουτ του Ουκάρ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Κιρόφσκι να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα άουτ, ενώ ο Σιδεράκης μπλόκαρε νέο σουτ του Ουκάρ στο 50’.

Ο γκολκίπερ της Καλλονής κράτησε ανέπαφη την εστία του και στην τελευταία καλή φάση των γηπεδούχων στο 73’, όταν απέκρουσε την κεφαλιά του αμαρκάριστου Κιρόφσκι (έπειτα από φάουλ του Ουκάρ), και παρότι ο Ντιμπάλα δεν κατάφερε να κάνει το 0-2 στο 83’ (έπαιξε το ένα-δύο με τον Κάντζι, αλλά πλάσαρε άουτ), οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.

Την ίδια στιγμή ο Ηρακλής έμεινε για τέταρτο σερί εντός έδρας ματς χωρίς τρίποντο!

Ο συνεργάτης προπονητή της ΑΕΛ Καλλονής, Γιώργος Κόλτσης μαζί με τον σκόρερ της αναμέτρησης Γιώργο Μανούσο βρέθηκαν στη συνέντευξη τύπου στο Καυτανζόγλειο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις τους:

Γιώργος Κόλτσης: «Να εκφράσω τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια του Πέτρου Θεοδωρίδη που υπηρέτησε για πολλά χρόνια το ποδόσφαιρο, ενώ διατέλεσε και για σειρά ετών πρόεδρος στον Ηρακλή. Να είναι καλά οι δικοί του και να τον θυμούνται. Πρόκειται για μία μεγάλη απώλεια για το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Για την εικόνα του παιχνιδιού: «Είναι μια σπουδαία επιτυχία. Αντιμετωπίσαμε μία πάρα πολύ καλή ομάδα, με πολύ καλή ψυχολογία έπειτα από τα δύο τελευταία διπλά που σημείωσε. Είναι μια μεγάλη νίκη για μας, την οποία δικαιούμασταν. Δεχτήκαμε πίεση, αλλά η αμυντική γραμμή μας λειτούργησε άψογα».

Γιώργος Μανούσος: «Καταφέραμε να πετύχουμε μία σπουδαία νίκη κόντρα σε μία ιστορική ομάδα, που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να βρίσκεται στη δεύτερη κατηγορία. Στόχος μας είναι να βγάλουμε την ομάδα στη Σούπερ Λίγκα»

Συνθέσεις
Ηρακλής(Χατζηνικολάου): Χουαντερσον, Λόπεθ (55' Ισάακ), Χ. Παληγεώργος, Βαγγελόπουλος, Σαββίδης, Ουκάρ, Γ. Παληγεώργος, Γεωργίου (55' Τσερκέζος), Σουλίδης, Στεφανίδης (46' Ζουλιέν), Κιρόφσκι

Καλλονή (Τεννές): Σιδεράκης, Κώτσιος, Αναστασιάδης, Γάλας, Λαμπρόπουλος, Μαρσέλο, Μανούσος, Λεοζίνιο (89' Βάλλιος), Σιλιγαρδάκης (77' Κριπιντίρης), Χωριανόπουλος (53' Ντιμπαλά), Κάντζι

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

-Με ένα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του, ο Γιάννης Χατζηνικολάου. Ο Χουάντερσον είναι κάτω από τα δοκάρια, οι Χ. Παληγεώργος (δεξιά), Βαγγελόπουλος (κέντρο), Σαββίδης (κέντρο), Λόπεθ (αριστερά) τετράδα στην άμυνα, οι Γ. Παληγεώργος και Ουκάρ στη θέση των αμυντικών χαφ, οι Γεωργίου (δεξιά), Σουλίδης (αριστερά) και Στεφανίδης (κέντρο) στη μεσαία γραμμή και ο Κιρόφσκι στην κορυφή της επίθεσης.

-Ο Νέστορας Στεφανίδης είναι αρχηγός για τον Ηρακλή, ο Γιώργος Μανούτσος για την Καλλονή.

11': Κίτρινη κάρτα στον Σαββίδη

-Ο Ηρακλής έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων σ' αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά μεγάλη φάση στο παιχνίδι δεν υπάρχει

16': Κίτρινη στον Χωριανόπουλο

-Σκληρό παιχνίδι μέχρι στιγμής από τους φιλοξενούμενους, ο Ηρακλής εξακολουθεί να αναπτύσσεται πιο ορθόδοξα προς την αντίπαλη εστία, αλλά δεν έχει καταφέρει ακόμη να βρει τον διάδρομο

-Παιχνίδι κέντρου κυρίως σ' αυτό το διάστημα με σκληρές μονομαχίες, αλλά χωρίς καμία φάση μπροστά στις δύο εστίες

33' 0-1 ΓΚΟΛ : Στην πρώτη ουσιαστικά φάση του παιχνιδιού, η Καλλονή ανοίγει το σκορ με τον Μανούσο, ο οποίος υποδέχεται την μπάλα από βαθιά μπαλιά του Γάλα, περνάει δύο αντιπάλους και πλασάρει τον Χουάντερσον.

36': Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή με τον Λεοζίνιο να επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή ο Χουάντερσον με τα ακροδάχτυλα πετάει σε κόρνερ

39': Παράλληλη σέντρα του Κάντζι που πέρασε τον Χ. Παληγεώργο, ο Μανούσος δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή

42': Νέο μακρινό σουτ του Λεοζίνιο από τον άξονα, η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια

-Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο

-Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με αποδοκιμασίες από τους φίλους του Ηρακλή, για την εικόνα της ομάδας

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46': Πρώτη αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Στεφανίδη, ο Φερνάντεζ

47': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Ουκάρ να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και τον Κιρόφσκι σε εξαιρετική θέση να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

50': Ωραία προσπάθεια του Ουκάρ που σουτάρει λίγο μέσα από την περιοχή η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Σιδεράκη

51': Αλλαγή για την Καλλονή. Στη θέση του Χωριανόπουλου, ο Ντιμπαλά

53': Διπλή αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Λόπεθ, ο Ισαάκ και στη θέση του Γεωργίου, ο Τσερκέζος

56': Κάθετη πάσα του Σουλίδη για τον Ισαάκ μέσα στην περιοχή είναι ωστόσο λίγο περισσότερο δυνατή από όσο πρέπει και ο Ισπανός δεν προλαβαίνει να την κοντρολάρει

65': Σουτ του Σουλίδη λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σιδεράκη, άουτ

68': Κίτρινη κάρτα στον Κάντζι

71': Ο Ηρακλής φωνάζει για πέναλτι σε ανατροπή του Χ. Παληγεώργου μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι

73': Εκτέλεση φάουλ από τον Ουκάρ, ο Κιρόφσκι πιάνει μόνος και αφύλακτος την κεφαλιά, ο Σιδεράκης με υπερένταση απομακρύνει

75': Αλλαγή για την Καλλονή. Στη θέση του Σιλιγαρδάκη, ο Κριπιντήρης

83': Ένα - δύο του Κάντζι με τον Ντιμπαλά και πλασέ του τελευταίου η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

87': Αλλαγή για την Καλλονή, τελευταία. Στη θέση του Λεοζίνιο, ο Βάλιος